Малярія. Що варто знати.
Малярія. Що варто знати.
Малярія – інфекційна хвороба, збудником якої є найпростіші організми (плазмодії малярії (Plasmodium falciparum)), що передаються від хворої людини через укуси малярійних комарів. Хвороба дуже поширена в країнах з тропічним кліматом, проходить з тяжким перебігом, загальним нездужанням, нападами ознобу, високого підвищення температури, порушеннями з боку нервової та інших систем організму.
Ускладнення: гепатоспленомегалія, анемія, жовтяниця. У разі тяжкого злоякісного перебігу може закінчитися смертюю.
Симптоми малярії зазвичай з’являються через 10-15 днів після укусу інфікованого комара. Перші симптоми – лихоманка, головний біль, сильне потовиділення, слабкість – можуть проявлятися слабко, що ускладнює виявлення малярії. Необхідно пам'ятати, що ранні прояви малярії схожі з першими ознаками інших захворювань.
На сьогодні не існує вакцини проти малярії, однак це захворювання піддається профілактиці та лікуванню.
За даними ВООЗ, щорічно реєструється близько 350-500 мільйонів випадків цього захворювання і приблизно 1,3-3 мільйонів смертей людини – як мінімум одна смерть кожні 30 секунд. 90% всіх випадків зараження реєструється в Африці. Небезпечні (ендемічні) з малярії країни відвідують щороку близько 120 млн. туристів. Багато з них хворіють на малярію під час відвідування цих країн, ще близько 10 тис. - після повернення додому. У зв`язку з цим, а також з постійним збільшенням кількості іноземних осіб, що перебувають на території України щороку реєструються "завізні" випадки малярії.
Що робити, якщо ви відчули симптоми малярії?
Якщо під час подорожі чи протягом 1-3 років після повернення із країни, де відбувається передача малярії, у вас з’явилися симптоми грипу чи підвищилась температура – негайно зверніться до лікаря і повідомте про історію своїх поїздок.
Лікування необхідно розпочати протягом перших 24 годин після прояву симптомів, інакше малярія може розвинутися у серйозне захворювання, що часто закінчується летально.
У дітей із важкою малярією часто розвивається важка анемія, дихальна недостатність чи церебральна малярія. У дорослих часто відбувається ураження кількох органів. Найбільший ризик розвитку серйозної форми захворювання у дітей, вагітних жінок та людей із ослабленим імунітетом.
Що робити перед тим, як вирушити у подорож?
Якщо ви вирушаєте в країну, де захворюваність на малярію поширена та є високий ризик захворіти малярією, варто заздалегідь купити ліки проти малярії і носити їх із собою. Дізнайтеся, чи у країні, куди ви плануєте поїздку, відбувається передача малярії. Якщо так – обов’язково подбайте про захист від цього захворювання.
Засоби, що допоможуть вберегтися від малярії:
-
Одяг, який максимально прикриває тіло
-
Репеленти (засоби від комах, в тому числі комарів)
-
Антимоскітні сітки, оброблені інсектицидом тривалої дії
-
Протималярійні препарати (медикаменти для профілактики захворювання малярією). Проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо хіміопрофілактики. Вона залежить від країни, куди ви подорожуєте і її потрібно розпочати за кілька тижнів до поїздки.
Добропільська філія ДУ «Донецький « ОЦКПХ МОЗ»