"Профілактика сказу тварин"
Профілактика сказу тварин.
На даний час ситуація щодо сказу залишається напруженою. Щорічно реєструються захворювання на сказ серед тварин. Природні вогнища сказу існують практично на всій території району. В зв’язку зі збройною агресію, активними бойовими діями на території Донецької області та евакуацією населення в рази збільшилася кількість безпритульних собак та котів.
Сказ – це гостре інфекційне захворювання всіх теплокровних тварин і людини, характеризується гострим перебігом, ураженням нервової системи і завжди закінчується летально. Сказ входить у п’ятірку інфекційних захворювань, спільних для людей і тварин, які завдають найбільших соціальних і економічних збитків.
Людина заражається під час укусу тварини або коли слина від хворої тварини потрапляє на слизові оболонки чи пошкоджену шкіру, через подряпини. У рані вірус може зберігатися від кількох годин до кількох тижнів.
Інкубаційний період - від 7 днів до декількох місяців, а іноді і до року.
Розповсюджують сказ у природі лисиці, вовки, єнотовидні та бродячі собаки та коти. Захворівши, дикі тварини перестають боятися людей, навіть удень дикі м’ясоїдні можуть забігати в населені пункти, нападати на людей або тварин. Від них при укусі, ослиненні заражаються домашні тварини і люди. Перебіг хвороби може бути у буйній, тихій та атиповій формах.
Сказ у собак. Хвора тварина стає пригніченою, лежить, у неї зникає апетит. Наприкінці другого дня виникає неспокій, собака намагається сховатися в куток (під ліжко, в будку), хапає ротом повітря, може розгризати свою загоєну рану, ковтає неїстівні предмети. Може тікати з дому на великі відстані – до 50 км за день. Період збудження триває 3-4 дні, гине тварина на 6-8 день хвороби. Це класична картина. Хороба може протікати і у тихій формі, порушення будуть ввиражені слабко. Парез мускулатури глотки, що супроводжується слинотечеєю, викликає у господарів бажання дістати неіснуючу кістку.
Сказ у котів має набагато гостріший перебіг. Перші ознаки: у тварини збільшується занепокоєння, з’являється хриплість голосу, погляд стає переляканим. У стані агресії вони нападають на господарів, інших людей. Під час нападу тварину важко відірвати від рани через спазм жувальних м’язів. Рани глибокі, їх краї злипаються і важко піддаються обробці.
У великої рогатої худоби спостерігається слинотеча, часте хрипке ревіння, утруднене ковтання, скреготіння зубами, паралічі кінцівок, судомі скорочення окремих м'язів, загибель настає на 3-6 добу хвороби. Вівці та кози мають схожі ознаки хвороби. У свиней — занепокоєння, рохкання, слинотеча, у місці укусу свербіж, паралічі. У коней сказ спостерігається рідко, проявляється занепокоєнням, інколи агресивністю, бажанням утекти, слинотеча, судоми губ.
У разі виявлення невластивої поведінки у ваших домашніх тварин, негайно звертайтесь до державних установ ветеринарної медицини за місцем проживання.
Постраждалим від укусів та подряпин домашніми, безпритульними або дикими тваринами, необхідно якнайшвидше звертатись за медичною допомогою у медичний заклад.
ВАКЦИНАЦІЯ ТВАРИН ПРОТИ СКАЗУ – ефективний та єдиний спосіб його профілактики!
Фахівцями Покровської районної державної лікарні ветеринарної медицини щеплення домашніх тварин проти сказу проводиться безкоштовно.
З питань щеплень звертатись за телефонами:
0667511777 — Тимохін В.В.
0664208517 - Ліпатова Т.І.
Відповідальне відношення до домашніх тварин збереже Ваше здоров’я та життя!
Під час евакуації, або переїзду на інше місце проживання, не залишайте напризволяще своїх домашніх улюбленців. У разі неможливості забрати із собою, звертайтеся за допомогою до волонтерів щодо розміщення собак та котів до притулків.
Держпродспоживслужба Покровський район